Kronik tedavilerde kişi remediyi aldıktan sonra bir dizi değişimler yaşar. Bazıları hoş bir iyilik hali ve iyimserlik deneyimler.

Bazen kısa bir süreliğine belirtiler kötüleşebilir ama bu remedinin etkisini göstermesine dair iyiye işarettir.

Bazılarında ise sistemin kendini temizlemeye yönelik sanki “bahar temizliği” etkisinde ciltte kızarıklık, döküntü, soğuk algınlığı benzeri durum, akıntı, terleme gibi belirtiler görülür.

Bazı kişilerde eskiye ait bazı belirtiler genellikle kısa süreliğine yeniden görülebilir. Bu belirtiler iyileşme prosesinin önemli bir parçasıdır başka bir yöntemle veya başka remedi ile tedavi edilmeye  çalışılmamalıdır. Kısa bir süre sonra geçecektir.

Bazı kişiler ise hiç bir değişiklik hissetmeyebilir. Homeopat yeniden durumunu değerlendirerek ya ilacın dozunu değiştirir ya da tamamen başka homeopatik ilaç verir.

Bütün durumlarda, tedavi boyunca homeopat ile sürekli iletişimde olup geri bildirimde bulunmak önemlidir. Ayrıca kişinin kendini gözlemleyerek bu süreçteki değişimlerini not alması ve takibe gittiğinde götürmesi süreci kolaylaştırabilir.

Homeopati de hastalık ismine göre ilaç verilmediği halde, homeopat daha önce teşhis edilmiş raporlara ve laboratuvar sonuçlarına bakar ve kendisi de bazı testler isteyebilir.