Çoğumuz bazen üzgün hissedebiliriz, ancak bu depresyonunuz olduğu anlamına gelmez. Depresyonda üzgün hissedilir, ancak bu duygu günlük işleyişinize müdahale edecek ve zevk aldığınız şeylerin tadını çıkarmanızı önleyecek şekilde çok daha güçlü ve daha uzun bir süre hissedilir.

Depresyon zihinsel bir sağlık sorunudur. Bu, depresyonun bir hastalık olduğu anlamına gelir. Hem beyin hem de vücu

t bu hastalıktan etkilenmektedir. Bununla birlikte, depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Depresyon dünya çapında yaygın bir hastalıktır ve 300 milyondan fazla insan etkilenmektedir. Her dört kişiden biri yaşamlarının bir döneminde depresyon yaşamaktadır. Depresyon, olağan ruh hali dalgalanmalarından ve günlük yaşamdaki zorluklara kısa ömürlü duygusal tepkilerden farklıdır. Depresyon sosyal, psikolojik ve biyolojik faktörlerin karmaşık etkileşiminden kaynaklanmaktadır. (Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ, 2017).

Depresyon duyguları, düşünceleri ve vücut işlevlerini etkiler. Depresyon yaşamak, yoğun olumsuz duygular ve hisler ve ilgi kaybı, yorgunluk, uykuda değişim, cinsel ve kilo veya iştah, karamsarlık, düşük benlik saygısı, kararsızlık ve intihar düşüncesi ve diğer spesifik semptomları içerir. Genel olarak, bu belirtiler insanların yaşamları üzerinde istenmeyen bir etki yaratır, örneğin kişisel refahı, işi ve ilişkileri etkiler.