EN BÜYÜK ENGELİMİZ; KORKULARIMIZ

Bir bilge, akşam üzeri her zaman gittiği gölün kenarında oturmuş, gölün durgun suyunu seyrederken gününün değerlendirmesini yapıyormuş. Bu arada bir köpek koşa koşa göl kenarına gelip su içmek için eğilmiş, tam içecekken suda yansıyan aksinden korkarak geri çekilmiş ve gölden uzaklaşarak bir süre uzaktan suyu izlemiş. Bilge köpeğin, gölde gördüğü aksini kendine zarar verecek bir yaratık olarak algıladığını ve gitmesini beklediğini fark etmiş. Köpek bir kaç kez daha göl kenarına kadar gelip içmeyi deneyip, geri çekildikten sonra son bir cesaretle yaratığı gördüğü yerin üstünden atlayarak göle girmiş ve suyunu içmiş. Sonra başarının verdiği sevinçle gölden uzaklaşıp kaybolmuş.

Bilge gördükleri üzerine düşünmeye başlamış ve şu sonuçlara ulaşmış;

* “ En çok ihtiyaç duyduğumuz şeylere ulaşmamızı engelleyen şey – içimizdeki kendimizden- korkularımızdır.”

* “ Bu korkuları aşabildiğimiz sürece başarılı olabiliriz.”

* “ Bir bilgenin bile köpekten alacağı dersler vardır”.

Bir günü daha yeni bir şeyler öğrenmiş ve bilgi dağarcığına eklemeler yapmış olmaktan mutluluk duyarak evinin yolunu tutmuş.

Bu hikayede vurgulandığı gibi gerçekte de “Hedeflerimize ulaşmada en büyük engel, kendimiziz”. Bunun beslendiği yer ve kaynağı ise KORKULARIMIZDIR.

Henüz denemeden oluşturduğumuz, başaramam, yapamam, ulaşamam yargılarının temelinde eğer dener ve başaramazsam; ayıplanırım, küçümsenirim, dalga geçilirim, üzülürüm v.s. gibi korkularımız yatar.  Bu korkularla yüzleşmemek için ulaşmayı çok istediğimiz hedeflerimizden bile vazgeçebiliriz.

Eğer elde etmek istediğimiz şey bizim için önemli ve korkularımız ona oranla zayıf kalıyorsa çabamızı sürdürürüz. Ancak yine de bu korkular bizim performansımızı olumsuz etkiler. Süreç ya da harcadığımız güç artar.

Bu nedenle korkularımızı tanımak, onları yuvalandıkları derinlerden çıkarıp yüzleşmekle hayatımızdaki olumsuz etkilerini azaltmak ve koyduğumuz engelleri kaldırmak, yok etmek mümkün olabilir. Bunun için gerekirse uzman desteği, yardımı almak işimizi daha da kolaylaştırır.

Uzm. Psk. Nihal ARAPTARLI