Eğer 21.yy’ın gözde meslekleri nelerdir konulu bir araştırma yapılsaydı, şüphesiz arabuluculuk pek çok ülkede ön sıralarda yer alırdı. Bu sebeple, kendinizi ve çevrenizi dönüştürmek adına, izin verin çözüm odaklı bir mesleğiniz olsun!
Arabuluculuk Kanun Tasarısının kanunlaşmasıyla mahkeme-bağlantılı denilen arabuluculuk uygulamaları Türkiye’de yapılabiliyor olacak. Böylece kanunda belirtilmiş standartlarda ve kabul edilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ve Adalet Bakanlığının sınavını başarıyla tamamlamış kişiler, kanunun sınırladığı şekilde ve ” kişinin tasarrufunda olan hukuk uyuşmazlıklarının”  çözümlenmesinde  mahkemelerde görev alabilecekler.  Bu şekilde mahkemelerdeki iş yükünün azalması ve adalete erişimin hızlanması planlanmaktadır.

Tasarının dışında kalan alanlardaki (okul/akran, işyeri, uluslararası veya aile arabuluculuğu) arabuluculuk için ise Türkiye’de mahkeme-bağlantılı arabuluculuğun kanunlaşmış olması gerekmez. Kabul gören bir kurumdan arabuluculuk eğitimi almış arabulucular, mahkeme-bağlantısız arabuluculuğu ücret karşılığı veya ücretsiz olarak yapabilirler.
Eğitim İçeriği:

Arabuluculuk  Sertifika Programı ya daha önce arabuluculuk eğitimi almamış adaylara,  ya da uzun zaman önce alıp pratikte arabuluculuk yapmayan arabuluculara yönelik teorik ve pratik blokları kapsayan uzun soluklu bir eğitimdir.

Beş bloktan oluşan eğitimler dışında katılımcıların kendi aralarında gerçekleştirecekleri akran “peer” çalışmaları, ödevleri, okumaları ve pratik çalışmaları vardır.

Blokların genel içerikleri aşağıdaki gibidir:

I. Blok: Alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemlerine genel bakış, genel tanımlamalar, dünyada ülkemizde arabuluculuk, etik, süreç

II. Blok: Çatışma ve güç kavramlarıyla birlikte tarafsızlık ilkesinin irdelenmesi

III. Blok: Arabuluculuk sürecinde stratejiler, müdahale yöntemleri ve iletişim teknikleri

IV. Blok: Müzakere ve kapanış evreleri

V.Blok: Farklı arabuluculuk alanları için farklı uygulama yöntemleri ve pratikler

Eğitim Tarihleri:

16-17-18         Aralık 2011

6 – 7 – 8          Ocak 2012

13-14-15         Ocak 2012

3 – 4 – 5          Şubat 2012

9-10-11           Mart 2012

Eğitimler cuma günleri saat 15.00- 19.30 arası, cumartesi-pazar günleri ise, 9.30- 17.30 arasındadır.

Eğitmenler:

Sertifika programları Türk ve yabancı eğitmenlerle birlikte gerçekleştirilir. Genel olarak yabancı eğitmenlerin  biri ABD, diğeri de Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelir. Böylece arabuluculuğa adım atacak katılımcı genel kabul görmüş ekolleri yakinen tanıma ve pratikteki deneyimleri duyma fırsatı bulur.

Önkoşullar:

Katılmak isteyenlerin en az 25 yaşında olması ve tercihen üniversite mezunu olmaları istenir. Her katılımcı adayı, başvurusunda “neden arabulucu olmak istediğini” yazmakla yükümlüdür.

Eğitim Bedeli:

2500TL +KDV’dir. Eğitim bedeli 3 taksitte ödenebilir. Katılımcıya banka bilgileri başvurusu sırasında bildirilir ve ilk ödemeyle birlikte faturası kesilir.

DETAYLI BİLGİ ve BAŞVURU İÇİN:

0212 219 12 59
bilgi@durupsikolojimerkezi.com

www.durupsikolojimerkezi.com

www.arabuluculukokulu.com

Uzm.Psk. Nihal Araptarlı

Eğitim Yeri: Duru Psikolojik Danışmanlık, Mediasyon ve Gelişim Merkezi
Halaskargazi cad. no:105 kat:5 dai:11 Osmanbey/Şişli  İSTANBUL