Hipnoz hakkında başka hiç bir bilimsel konuda olmayacak kadar çok önyargı vardır. Hipnoz hakkında doğru bir şey bilmeyen birçok insan önyargıları nedeniyle hipnoza karşı olumsuz duygular besler. Bu önyargılarını aşamayan hipnozun gerçeğini anlayıp bu yönteme güven geliştiremeyen kişilere hipnoz uygulamayız.

Hipnozla ilgili önyargı ve olumsuz inançların bazıları şunlardır:

*          Hipnozdan çıkamazsam !

Hipnozdan çıkamamak diye bir şey söz konusu değildir. Hipnoz bir tür uyku halidir. Hiç uykudan uyanamayan (Herhangi bir nedenle uykusunda ölenler dışında) birini gördünüz mü? En derin hipnozda seansının bile sonunda terapist artık gözlerini açabilirsin dediğinde transdan kolayca çıkarsınız.

*          Hipnozda kontrolümü kaybedersem, zihnimin kontrolünü terapist ele geçirirse!

Hipnoz esnasında bilinçli zihin devreden çıkmaz, sadece aktifliği azalır. Sizin aleyhinize olabilecek ya da sizi tehlikeye sokabilecek bir durumda bilinç hemen aktif hale gelerek gereken tepkiyi verir.

*          Onaylayacağım, istemediğim bir telkin yapılır ve zihnime kayıt olursa!

Hipnoz söylenen, verilen telkinleri bir mantık süzgecinden geçirmeden  olduğu gibi kabullendiğiniz bir durum değildir. Gerek bilinç gerekse bilinçaltınız tarafından uygun görülmeyen hiçbir ifade kabul görmez, etkin hale geçmez, bir duvara çarpar gibi geri döner.

*          Hipnoz anında kendimden geçersem!

Hipnoz, trans sürecinde olup bitenlerin farkında olmamak değildir. Sesleri duyar, tepki verir, zihninize üşüşen düşüncelerin, zihninizde canlananların farkında olur, transdan sonra da kelime kelime olmasa da hepsini hatırlarsınız.