Günümüzde teknoloji ve medya hızla ilerlerken, tıp rotasını yavaş yavaş eskilere çevirmeye başlamış durumda. Uzun bir süre boyunca her derde bir ufak hap verildi, geçici olarak semptomlar halı altına atıldı.

Eskiden yaşlılık şekeri olarak bildiğimiz Diyabet Tip II hastalığına bugün ergenlerde rastlamak hiç de şaşırtıcı olmuyor. Obesite, tansiyon, kalp, kanser ve depresyon artık hepimizin kendimizde ve yakınlarımızda sıkça rastladığımız hastalıklar. Belli ki birşeyleri doğru yapmıyoruz.

İşte bu yüzden tıp bugün artık çok gerekli olan U-dönüşünü yaptı ve Hippokratın o meşhur cümlesinde, birçok hastalığın çözümünün bulunduğunu farketti:

“ Yemek ilacın, ilacın ise yemeyin olsun”

Hippokrat, M.Ö 2400

Vitamin ve gıda terapisi, bu sözlerin tarif ettiği doğal tedavi yöntemi. Birçok hastalık, modern tıp doktorları tarafından tedavi edilirken, doğru beslenme, doğru vitamin, mineral ve su kullanımı bu tedavilere ek olarak oldukça faydalı olabiliyor. Vitamin ve gıda terapisinin ilk amacı hastalıklardan korunmak iken, diğer bir amacı ise oluşmuş olan hastalıklara destek vererek iyileşmeyi hızlandırmak. Zamanla ilaç dozajlarını minimuma indirebiliyor, hatta bazen de ilaçları tamamen bırakabilecek sağlığa kavuşabiliyoruz.

Vitamin ve Gıda terapisi, kilo yönetimi, anoreksia nervosa, bulimia, obesite, depresyon, anksiyete, panik atak, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, cinsellik gibi hem fiziksel hem de psikolojik nedenlere dayalı olan sorunları, psikoterapinin yanında bir ek tedavi olarak kullanılabiliyor. Örneğin, amino asit, yani protein alımını arttırarak, şeker ihtiyacını, insulin, leptin dengelerini, ve dolaylı olarak ruh halimizi derinden etkileyen dopamin, serotonin, asetilkolin ve norepinefrin gibi salgıların inişlerini ve çıkışlarını etkileyebiliyoruz.

Son yıllarda, neredeyse hergün bu konularla ilgili yapılan yeni deney ve araştırmaların sonuçlarını alıyoruz. Bir bakıma daha yolun çok başında sayılsak ta, diğer taraftan bugüne kadar elde edilen bilgi ve deneyimler sayesinde sağlık sorunlarımızı çok daha fazla kendi kontrolümüz altına alabiliyoruz.

Vitamin ve Gıda Terapisti

Aslı Osma Kender